PREC040SACN-RC
Mfr.Part #
PREC040SACN-RC
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Stock
943
In Stock :
943
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Published :
2011
Body Length or Diameter :
4 inch
Terminal Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions :
40
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Length - Termination :
0.32 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Overall Contact Length :
0.648 16.47mm
Datasheets
PREC040SACN-RC
Sullins Connector Solutions PREC040SACN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 40-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height