PREC039SABN-RC
Mfr.Part #
PREC039SABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Number of Positions :
39
Body Length or Diameter :
3.9 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Length - Termination :
0.23 inch
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Datasheets
PREC039SABN-RC
Sullins Connector Solutions PREC039SABN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 39-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height