PREC038DFBN-RC
Mfr.Part #
PREC038DFBN-RC
Description
CONN HEADER VERT 76POS 2.54MM
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Overall Contact Length :
0.637 16.17mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Length or Diameter :
3.8 inch
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Plating Thickness :
100μin
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Depth :
0.1 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions :
76
Datasheets
PREC038DFBN-RC
Sullins Connector Solutions PREC038DFBN-RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 76-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height