PREC037DBBN-M71RC
Mfr.Part #
PREC037DBBN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 74POS 2.54MM
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
74
Body Length or Diameter :
3.7 inch
Published :
Body Breadth :
0.197 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Datasheets
PREC037DBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PREC037DBBN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 74-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height