PREC036DBAN-M71RC
Mfr.Part #
PREC036DBAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Rows :
2
Number of Positions :
72
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Bulk
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
All
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
RECTANGULAR
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Connector Type :
Header, Breakaway
Body Breadth :
0.197 inch
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Body Length or Diameter :
3.6 inch
Number Of PCB Rows :
2
Datasheets
PREC036DBAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PREC036DBAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 72-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height