PREC034SBBN-M71RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PREC034SBBN-M71RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Connector Type :
Header, Breakaway
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mount :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Conductors :
ONE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Breadth :
0.098 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Tin
Reliability :
COMMERCIAL
Body Length or Diameter :
3.4 inch
Number Of PCB Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board or Cable
Published :
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
34
Reference Standard :
UL
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Fastening Type :
Push-Pull
Length - Termination :
0.22 inch
Number of Rows :
1
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Material :
Brass
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Unshrouded
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
2.54mm
Datasheets
PREC034SBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PREC034SBBN-M71RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 34-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height