PREC017SAAN-RC
Mfr.Part #
PREC017SAAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
17
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Overall Contact Length :
0.448 11.39mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Datasheets
PREC017SAAN-RC
Sullins Connector Solutions PREC017SAAN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 17-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height