PREC015DBBN-M71RC
Mfr.Part #
PREC015DBBN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Termination :
Solder
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Number Of PCB Rows :
2
Body Length or Diameter :
1.5 inch
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
UL94 V-0
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Current Rating (Amps) :
3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Breadth :
0.197 inch
Number of Positions :
30
Datasheets
PREC015DBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PREC015DBBN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 30-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height