PREC013SFAN-RC
Mfr.Part #
PREC013SFAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Stock
381
In Stock :
381
Number of Rows :
1
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Published :
2011
Number Of PCB Rows :
1
Number of Conductors :
ONE
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
All
Overall Contact Length :
0.537 13.63mm
Number of Positions :
13
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Datasheets
PREC013SFAN-RC
Sullins Connector Solutions PREC013SFAN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 13-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height