PREC013DBBN-M71RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PREC013DBBN-M71RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Style :
Board to Board or Cable
Termination :
Solder
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Number of Conductors :
ONE
Contact Type :
Male Pin
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
0.197 inch
Number of Positions Loaded :
All
Number Of PCB Rows :
2
Reference Standard :
UL
Published :
Shrouding :
Unshrouded
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header, Breakaway
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Body Length or Diameter :
1.3 inch
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material :
Brass
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
26
Datasheets
PREC013DBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PREC013DBBN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 26-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height