PREC012SACN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PREC012SACN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Termination :
Solder
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Published :
Overall Contact Length :
0.648 16.47mm
Length - Termination :
0.32 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Style :
Board to Board or Cable
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Reference Standard :
UL
Number of Conductors :
ONE
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
12
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header, Breakaway
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
1
Contact Shape :
Square
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Tin
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Reliability :
COMMERCIAL
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Rows :
1
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
PREC012SACN-RC
Sullins Connector Solutions PREC012SACN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 12-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height