PRD-11DH0-110
Mfr.Part #
PRD-11DH0-110
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 110V
Power Relays, Over 2 Amps
Features :
Insulation - Class B
Operate Time :
40ms
Brand :
TE Connectivity / PandB
Width :
63.8 mm
Product :
Power Relays
Coil Power :
2 W
Operating Temperature :
-55°C ~ 80°C
Height :
63.5 mm
Power Consumption :
2 W
Seal Rating :
Mounting Style :
Panel Mount
Length :
85.7 mm
Coil Voltage :
110VDC
Contact Material :
Silver (Ag)
Packaging :
Bulk
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Coil Resistance :
6.05 kOhms
Must Release Voltage :
11 VDC
Switching Voltage :
125VDC - Nom
Active
Contact Termination :
Screw
Turn On Voltage (Max) :
82.5 VDC
Contact Rating (Current) :
20A
Turn Off Voltage (Min) :
11 VDC
RoHS :
Details
Contact Current Rating :
20 A
Coil Current :
18.2mA