PRD-11AN0-240
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRD-11AN0-240
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 240V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Base Product Number :
PRD-11
Contact Rating (Current) :
25 A
Operate Time :
40 ms
Resistance Tolerance :
2
Product Status :
Active
Product Length :
4.75
Type :
Standard
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Resistor Type :
High Reliability, MIL-PRF-39017
Contact Termination :
Screw
Power Rating :
0.125 W
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Termination :
Screw
Width :
63.8 mm
Length :
85.7 mm
TE Connectivity
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination Style :
Screw Terminal
Power Consumption :
9.8 VA
Coil Resistance :
1.2 kOhm
Subcategory :
Relays
Mounting Style :
Panel Mount
Release Time :
20 ms
Operating Temperature :
-55 to 45 °C
Product Category :
General Purpose Relays
Resistance :
8.2 kOhm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Product Type :
General Purpose Relays
Seal Rating :
Coil Voltage :
240 VAC
Series :
PRD
Temperature Coefficient :
100.0000 ppm/°C
Relay Construction :
Non-Latching
Height :
63.5 mm
Supplier Package :
Dust Cover
Package :
Bulk
Product :
Power Relays
Coil Type :
Non-Latching
Coil Insulation :
Class B
Coil Current :
43 mA
Must Operate Voltage :
204 VAC
Must Release Voltage :
24 VAC
Contact Arrangement :
DPDT
RoHS :
Details
Minimum Dropout Voltage :
24 VAC