PRA.M0.4GL.LC39A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRA.M0.4GL.LC39A
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Color :
Blue, Gray
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Series :
1P
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
IP50
Shell Size - Insert :
M04
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Orientation :
A
Number of Positions :
4
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
8A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Datasheets
PRA.M0.4GL.LC39A
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PRA.M0.4GL.LC39A Overview
PRA.M0.4GL.LC39A Features
1P series
PRA.M0.4GL.LC39A Applications
There are a lot of LEMO
PRA.M0.4GL.LC39A Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER