PRA.M0.2GL.LC52A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRA.M0.2GL.LC52A
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shell Size - Insert :
M02
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Color :
Blue, Gray
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
10A
Number of Positions :
2
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Feature :
Backshell
Series :
1P
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Ratings :
IP50
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Shielding :
Unshielded
Datasheets
PRA.M0.2GL.LC52A
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Bulk A Push-Pull, Detent Lock
PRA.M0.2GL.LC52A Overview
PRA.M0.2GL.LC52A Features
1P series
PRA.M0.2GL.LC52A Applications
There are a lot of LEMO
PRA.M0.2GL.LC52A Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER