PR03000206209JAC00
Mfr.Part #
PR03000206209JAC00
Description
RES 62 OHM 3W 5% AXIAL
Stock
927
In Stock :
927
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Published :
2017
Size / Dimension :
0.205Diax0.657L 5.20mmx16.70mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
780 µm
Voltage - Rated DC :
750V
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Series :
PR03
Tolerance :
±5%
Diameter :
5.2mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Resistance :
62Ohm
Voltage - Rated :
750V
Operating Supply Voltage :
750V
Power Rating :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Vishay PR03000206209JAC00
FIXED RESISTOR, 62Ohm, Metal Film,