PR03000202400JAC00
Mfr.Part #
PR03000202400JAC00
Description
RES 240 OHM 3W 5% AXIAL
Stock
301
In Stock :
301
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Rated :
750V
Resistance :
240Ohm
Power Rating :
3W
Series :
PR03
Mount :
Through Hole
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Operating Supply Voltage :
750V
Size / Dimension :
0.205Diax0.657L 5.20mmx16.70mm
Diameter :
5.2mm
Voltage - Rated DC :
750V
Published :
2004
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tape and Box (TB)
Vishay PR03000202400JAC00
Through Hole FIXED RESISTOR, 240Ohm, Metal Film,