PR02000202403JR500
Mfr.Part #
PR02000202403JR500
Description
RES 240K OHM 2W 5% AXIAL
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Operating Supply Voltage :
500V
Voltage - Rated DC :
500V
Max Power Dissipation :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Tolerance :
±5%
Power Rating :
2W
Resistance :
240kOhm
Size / Dimension :
0.154Diax0.394L 3.90mmx10.00mm