PR02000201202JR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR02000201202JR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12K OHM 2W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
3.9mm
Resistance :
12kOhm
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Power Rating :
2W
Series :
PR02
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
500V
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.154Diax0.394L 3.90mmx10.00mm
Voltage - Rated DC :
500V
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
Wire/Cable Diameter :
50 μm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Lead Diameter :
580 μm
Operating Supply Voltage :
500V
Vishay PR02000201202JR500
FIXED RESISTOR, 12kOhm, Metal Film,