PQ2007-2R2-25-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PQ2007-2R2-25-G
Manufacturer
Standex Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 25A 3.5 MOHM SMD
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
3.5mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Saturation :
32A
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
2.2μH
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Series :
PQ
Max DC Current :
25A
Width :
14mm
Max Operating Temperature :
125°C
Material - Core :
Ferrite
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.286 7.26mm
Size / Dimension :
0.837Lx0.551W 21.25mmx14.00mm
Current Rating (Amps) :
25A
Height :
7mm
Current Rating :
25A
Length :
21.2598mm
Type :
Planar
Min Operating Temperature :
-30°C
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Nonstandard
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
PQ2007-2R2-25-G
Standex Electronics PQ2007-2R2-25-G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD