PQ12DZ5U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PQ12DZ5U
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA SC63
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Max Operating Temperature :
80°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
24V
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators :
1
Dropout Voltage :
200mV
Published :
Min Operating Temperature :
-20°C
PSRR :
60dB (120Hz)
Operating Temperature :
-20°C~80°C
Supplier Device Package :
SC-63
Output Configuration :
Positive
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 300mA
Current - Output :
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Control Features :
Enable
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage :
12V
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Mount :
Surface Mount
Datasheets
PQ12DZ5U
Enable Fixed PMIC TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
PQ12DZ5U Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -20°C~80°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 500mA on this regulator. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Whenever the temperature is less than 80°C, it is recommended that you use it. The chip is operated at a maximum operating temperature of -20°C.
PQ12DZ5U Features
200mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -20°C