PQ025Y053ZZ
Mfr.Part #
PQ025Y053ZZ
Package / Case
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A+AB31771
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-20°C~80°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage - Input (Max) :
7V
Max Operating Temperature :
80°C
PSRR :
70dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 5A
Current - Output :
5A
Published :
Output Voltage :
2.5V
Min Operating Temperature :
-20°C
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Datasheets
PQ025Y053ZZ
Enable Fixed PMIC TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
PQ025Y053ZZ Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -20°C~80°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 5A on this regulator. Whenever the temperature is less than 80°C, it is recommended that you use it. The chip is operated at a maximum operating temperature of -20°C.
PQ025Y053ZZ Features
The maximum operating temperature of -20°C