PQ025EZ5MZZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PQ025EZ5MZZ
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
TO-252-6
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA SC63
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e0
Output Current :
500mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Input Voltage (Min) :
3V
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Single
Width :
5.5mm
Height Seated (Max) :
3.05mm
Package / Case :
TO-252-6
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Lead Free :
Contains Lead
Number of Regulators :
1
Mount :
Surface Mount
Output Voltage 1 :
2.5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dropout Voltage :
200mV
Number of Terminations :
5
Output Voltage :
2.5V
Terminal Form :
Gull wing
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
PQ025EZ5MZZ
Sharp Microelectronics PQ025EZ5MZZ
PMIC TO-252-6
PQ025EZ5MZZ Overview
PQ025EZ5MZZ Features
200mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C