PQ018EZ01ZZH
Mfr.Part #
PQ018EZ01ZZH
Package / Case
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SC63
Current - Output :
1A
Positive
Number of Outputs :
1
Max Input Voltage :
10V
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
FIXED
Min Input Voltage :
2.35V
Supplier Device Package :
SC-63
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dropout Voltage :
200mV
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Input (Max) :
10V
Current - Quiescent (Iq) :
2mA
Output Voltage :
1.8V
Min Operating Temperature :
-40°C
Input Bias Current :
1mA
Max Power Dissipation :
8W
Published :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
PSRR :
60dB (120Hz)
Datasheets
PQ018EZ01ZZH
Enable Fixed PMIC TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
PQ018EZ01ZZH Overview
This Voltage Regulator IC comes inTube packaging. This battery regulator is contained in a TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 1A. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The regulator operates with a maximum operating temperature of 85°C. At the very least, the voltage regulator IC works with a -40°C operating temperature.
PQ018EZ01ZZH Features
200mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C