PPTC251LFBN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PPTC251LFBN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HDR 25POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Tin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.5mm
Insulation Color :
Black
Contact Type :
Female Socket
Current Rating (Amps) :
3A
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
25
Length :
64mm
Number of Rows :
1
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Polyester
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.126 3.20mm
Connector Type :
Header
Packaging :
Tray
Housing Material :
Plastic
Termination :
Solder
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Number of Positions Loaded :
All
Height :
8.5mm
Style :
Board to Board
Datasheets
PPTC251LFBN-RC
Sullins Connector Solutions PPTC251LFBN-RC
1 Rows Header Solder Phosphor Bronze Through Hole Tray Tin Polyester 25 Positions Female Socket