PPA2252100KG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PPA2252100KG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FILM CAP CYLINDRICAL AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Length :
27 mm
Product :
Snubber Film Capacitors
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Type :
Cylindrical
Height - Seated (Max) :
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
0.8 mm
Lead Style :
Straight
Product Category :
Film Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
ESR :
52 mOhms
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
RoHS :
Details
Termination Style :
Axial
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)
Capacitance :
10000 pF
Voltage Rating - AC :
700V
Number of Pins :
2 Pin
Ratings :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Diameter :
9.5 mm
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Series :
PPA
Brand :
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Features :
Lead Spacing :
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Datasheets
PPA2252100KG
Introducing Film Capacitors Nichicon PPA2252100KG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Cylindrical, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Axial, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, PPA2252100KG pinout, PPA2252100KG datasheet PDF, PPA2252100KG amp .Beyond Film Capacitors Nichicon PPA2252100KG ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PPA2252100KG
PPA 10000 pF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized