PP400T060
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PP400T060
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Power Module
Datasheet
Download
Description
IGBT ASSEMBLY 3-PHASE 600V 400A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Type :
IGBT
Voltage - Isolation :
2500VDC
Polarity :
NPN
Current :
400A
Voltage :
600V
Mounting Type :
Chassis Mount
Configuration :
3 Phase
Package / Case :
Power Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PP400T060
Introducing Power Driver Modules Powerex, Inc. PP400T060 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:IGBT, Voltage:600V, Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Power Module, PP400T060 pinout, PP400T060 datasheet PDF, PP400T060 amp .Beyond Power Driver Modules Powerex, Inc. PP400T060 ,we also offer AOZ5517QI, FSB50325A, FSB50550A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.