PNP5WVJR-73-1R5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNP5WVJR-73-1R5
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.295Diax0.669L 7.50mmx17.00mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
5W
Resistance :
1.5Ohm
Series :
PNPV
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Composition :
Wirewound
Datasheets
PNP5WVJR-73-1R5
YAGEO PNP5WVJR-73-1R5
1.5Ohm, 5W, Wirewound,