PNP10VJT-91-470R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNP10VJT-91-470R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 470 OHM 5% 10W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Construction :
Cylindrical
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
PNPV
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
470Ohm
Working Voltage :
300V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Wirewound
Power Rating :
10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
28mm
Size / Dimension :
0.315Diax1.732L 8.00mmx44.00mm
Temperature Coefficient :
600 ppm/°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Max Power Dissipation :
10W
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.8 mm
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
PNP10VJT-91-470R
YAGEO PNP10VJT-91-470R
FIXED RESISTOR, 470Ohm, Wirewound,