PNP10VJT-91-1R8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNP10VJT-91-1R8
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.8 OHM 5% 10W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
PNPV
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Resistance :
1.8Ohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Power (Watts) :
10W
Size / Dimension :
0.315Diax1.732L 8.00mmx44.00mm
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
Datasheets
PNP10VJT-91-1R8
YAGEO PNP10VJT-91-1R8
1.8Ohm, 10W, Wirewound,