PNF18-8R-3K
Mfr.Part #
PNF18-8R-3K
Manufacturer
Panduit Corporation
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RING CIRC 18-22AWG #8 CRIMP
Product Category :
Ring Connectors
Width :
7.874mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
Length - Overall :
0.860 21.84mm
Terminal Type :
Circular
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
0.032 0.81mm
Wire Gauge :
18-22 AWG
Package / Case :
Metal
Contact Finish :
Tin
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Length :
21.8mm
Published :
2006
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Weight :
4.250161kg
Insulation Diameter :
0.090 ~ 0.145 (2.29mm ~ 3.68mm)
Stud/Tab Size :
8 Stud
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Termination :
Crimp
Gender :
FEMALE
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Depth :
7.9mm