PNF10-10R-2K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNF10-10R-2K
Manufacturer
Panduit Corporation
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #10
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Series :
Pan-Term®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish :
Tin
Weight :
6.232359kg
ECCN Code :
EAR99
Width :
9.7mm
Color :
Yellow
Termination :
Crimp
Terminal Type :
Circular
Length - Overall :
1.060 26.92mm
Feature :
Serrated Termination
Width - Outer Edges :
0.380 9.65mm
Published :
Package / Case :
Metal
Thickness :
0.040 1.02mm
Wire Gauge :
10-12 AWG
Contact Material :
Copper
Wire/Cable Gauge :
-10 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Stud/Tab Size :
10 Stud
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Terminal Gender :
FEMALE
Insulation Diameter :
0.230 (5.84mm)
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mount :
Free Hanging
Length :
26.9mm
HTS Code :
Depth :
9.7mm
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation :
Insulated
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Datasheets
PNF10-10R-2K
Panduit Corporation PNF10-10R-2K
AWG
Panduit Terminals - Ring Connectors PNF10-10R-2K are designed for use in a variety of electrical applications. These terminals are made from high-quality nylon and feature a yellow finish. They are designed to accept #10 AWG wire and feature a 12-10 ring design. The terminals are UL listed and CSA certified for safety and reliability.
Features of the Panduit Terminals - Ring Connectors PNF10-10R-2K include:
- High-quality nylon construction
- Yellow finish
- Accepts #10 AWG wire