PNF14-56R-M
Mfr.Part #
PNF14-56R-M
Description
CONN RING CIRC 14-16AWG #5/16
Ring Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insulation Diameter :
0.087 ~ 0.162 (2.21mm ~ 4.11mm)
Feature :
Serrated Termination
Thickness :
0.032 0.81mm
Wire Gauge :
14-16 AWG
Width - Outer Edges :
0.460 11.68mm
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Contact Finish :
Circular
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Length :
26.924mm
Published :
Insulation :
Insulated
EAR99
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Stud/Tab Size :
5/16 Stud
Length - Overall :
1.060 26.92mm