PNF14-14R-M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNF14-14R-M
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN RING CIRC 14-16AWG #1/4
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Length - Overall :
1.060 26.92mm
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Depth :
11.56mm
Length :
26.924mm
Insulation Diameter :
0.087 ~ 0.162 (2.21mm ~ 4.11mm)
Published :
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Width :
11.7mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Type :
Circular
Feature :
Serrated Termination
Insulation :
Insulated
Wire Gauge :
14-16 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Contact Plating :
Tin
Width - Outer Edges :
0.460 11.68mm
Thickness :
0.032 0.81mm