PNF14-14R-C
Mfr.Part #
PNF14-14R-C
Description
CONN RING CIRC 14-16AWG #1/4
Stock
182
In Stock :
182
Blue
Wire Gauge :
14-16 AWG
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Published :
2011
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
11.56mm
Width :
11.7mm
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Insulation :
Insulated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Serrated Termination
Thickness :
0.032 0.81mm
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Factory Lead Time :
4 Weeks
Weight :
141.747616g
Length :
26.924mm
Series :
Pan-Term®
Terminal Gender :
FEMALE
Insulation Diameter :
0.087 ~ 0.162 (2.21mm ~ 4.11mm)
Length - Overall :
1.060 26.92mm
Width - Outer Edges :
0.460 11.68mm
Contact Material :
Copper
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Wire/Cable Gauge :
14 AWG