PNF14-10R-M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PNF14-10R-M
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN RING CIRC 14-16AWG #10
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Pbfree Code :
yes
Published :
Color :
Blue
Length - Overall :
0.850 21.59mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
7.92mm
Terminal Type :
Circular
Width :
7.87mm
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Length :
21.59mm
Stud/Tab Size :
10 Stud
Contact Plating :
Tin
Insulation Diameter :
0.087 ~ 0.162 (2.21mm ~ 4.11mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Series :
Pan-Term®
Packaging :
Bulk
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Width - Outer Edges :
0.310 7.87mm
Contact Material :
Copper
Thickness :
0.032 0.81mm