PN14-6SLF-3K
Mfr.Part #
PN14-6SLF-3K
Manufacturer
Panduit Corporation
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLU
Product Category :
Spade Connectors
Wire Gauge :
14-16 AWG
Length :
19.05mm
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation :
Insulated
Terminal Gender :
FEMALE
Contact Finish :
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
Tongue Inside Opening :
0.140 (3.56mm)
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Packaging :
Reel
Factory Lead Time :
2 Weeks
Insulation Diameter :
0.080 ~ 0.162 (2.03mm ~ 4.11mm)
Wire Cross Section :
2.5 mm2
Feature :
Serrated Termination
ECCN Code :
EAR99
Length - Overall :
0.750 19.05mm
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Color :
Blue
Stud/Tab Size :
6 Stud
Wire Gauge (Min) :
14 AWG