PN14-10FN-C
Mfr.Part #
PN14-10FN-C
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #10 BLU
Product Category :
Spade Connectors
Terminal Gender :
FEMALE
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Tin
Tongue Inside Opening :
0.200 (5.08mm)
Color :
Blue
Terminal Type :
Standard
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Packaging :
Bulk
Crimp
Width :
7.87mm
Depth :
8.64mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
22.098mm
Stud/Tab Size :
10 Stud
Width - Outer Edges :
0.310 7.87mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation Diameter :
0.162 (4.11mm)
Length - Overall :
0.870 22.10mm
Wire Gauge :
14-16 AWG
Wire Gauge (Max) :
16 AWG