PN14-6FF-3K
Mfr.Part #
PN14-6FF-3K
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLU
Product Category :
Spade Connectors
Factory Lead Time :
4 Weeks
Terminal Gender :
FEMALE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tongue Inside Opening :
0.150 (3.81mm)
Color :
Blue
Contact Finish :
Tin
Stud/Tab Size :
6 Stud
Width - Outer Edges :
0.280 7.11mm
Length :
20.32mm
Feature :
Serrated Termination
HTS Code :
Wire Gauge :
14-16 AWG
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Length - Overall :
0.800 20.32mm
Insulation Diameter :
0.080 ~ 0.162 (2.03mm ~ 4.11mm)
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Wire Gauge (Min) :
14 AWG