PMB2302470KSL
Mfr.Part #
PMB2302470KSL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Rectangular Box
Description
FILM CAP BOXED LUGS
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS :
Details
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
ESR :
16.5 mOhms
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)
Height :
27.5 mm
Product Status :
Active
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Termination Style :
Lug
Package / Case :
Rectangular Box
Type :
High Current
Product Type :
Film Capacitors
Package :
Bulk
Capacitance :
0.047 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16.5 mOhms
Tolerance :
±10%
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
PMB
Features :
Number of Pins :
2 Pin
Subcategory :
Capacitors
Width :
24.5 mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm)
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Category :
Lead Spacing :
0.906" (23.00mm)
Packaging :
Bulk
Product :
Snubber Film Capacitors
Length :
42.5 mm
Height - Seated (Max) :
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC :
750V
Termination :
Screw Terminals
Datasheets
PMB2302470KSL
Introducing Film Capacitors Nichicon PMB2302470KSL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Rectangular Box, Type:High Current, Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, PMB2302470KSL pinout, PMB2302470KSL datasheet PDF, PMB2302470KSL amp .Beyond Film Capacitors Nichicon PMB2302470KSL ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.