PMB1854175KSLA
Mfr.Part #
PMB1854175KSLA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Rectangular Box
Description
FILM CAP BOXED LUGS
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Voltage Rating - AC :
500V
Brand :
ESR :
2.1 MOhms
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Type :
High Current
Number of Pins :
2 Pin
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.1 MOhms
Height - Seated (Max) :
1.457" (37.00mm)
Size / Dimension :
1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Lead Spacing :
1.270" (32.25mm)
Packaging :
Bulk
Series :
PMB
Termination Style :
Lug
Width :
28 mm
Product Status :
Active
Product :
Snubber Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Tolerance :
±10%
Height :
37 mm
Features :
Product Type :
Film Capacitors
Capacitance :
1.75 μF
Product Category :
RoHS :
Details
Ratings :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
42.5 mm
Voltage Rating - DC :
850V
Package :
Bulk
Package / Case :
Rectangular Box
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Screw Terminals
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
PMB1854175KSLA
Introducing Film Capacitors Nichicon PMB1854175KSLA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Type:High Current, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Rectangular Box, Mounting Type:Chassis Mount, PMB1854175KSLA pinout, PMB1854175KSLA datasheet PDF, PMB1854175KSLA amp .Beyond Film Capacitors Nichicon PMB1854175KSLA ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.