PMB1854175KSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMB1854175KSL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Rectangular Box
Datasheet
Download
Description
FILM CAP BOXED LUGS
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Width :
33.5 mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Rectangular Box
Height - Seated (Max) :
1.398" (35.50mm)
Type :
High Current
Tolerance :
±10%
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
ESR :
2.1 MOhms
Termination Style :
Lug
Package :
Bulk
Ratings :
Voltage Rating - AC :
500V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage Rating - DC :
850V
Size / Dimension :
1.673" L x 1.319" W (42.50mm x 33.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Subcategory :
Capacitors
Termination :
Screw Terminals
Features :
Brand :
Number of Pins :
2 Pin
Product :
Snubber Film Capacitors
Product Type :
Film Capacitors
Capacitance :
1.75 μF
Mounting Type :
Chassis Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Length :
42.5 mm
Product Category :
Height :
35.5 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.1 MOhms
RoHS :
Details
Lead Spacing :
0.906" (23.00mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Product Status :
Active
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Series :
PMB
Datasheets
PMB1854175KSL
Introducing Film Capacitors Nichicon PMB1854175KSL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Rectangular Box, Type:High Current, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Chassis Mount, PMB1854175KSL pinout, PMB1854175KSL datasheet PDF, PMB1854175KSL amp .Beyond Film Capacitors Nichicon PMB1854175KSL ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.