PM800HSA120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM800HSA120
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Power Module
Datasheet
Download
Description
MOD IPM SINGLE HF 1200V 800A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Pins :
7
Package / Case :
Power Module
Supply Voltage-Max (Vsup) :
16.5V
Type :
IGBT
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Current :
800A
Pin Count :
7
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Number of Terminations :
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
13.5V
Series :
Intellimod™
Supply Voltage :
15V