PM75RSK060
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM75RSK060
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Power Module
Datasheet
Download
Description
MOD IPM HF 600V 75A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
Number of Functions :
1
HTS Code :
Surface Mount :
No
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Series :
Intellimod™
JESD-30 Code :
R-XDMA-X25
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
3 Phase
Pin Count :
25
Power Supplies :
15V
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
25
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Power Module
Published :
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
15V
Current :
75A
Voltage :
600V
Mounting Type :
Chassis Mount
Type :
IGBT
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PM75RSK060
Introducing Power Driver Modules Powerex, Inc. PM75RSK060 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:25, Package / Case:Power Module, Voltage:600V, Mounting Type:Chassis Mount, Type:IGBT, PM75RSK060 pinout, PM75RSK060 datasheet PDF, PM75RSK060 amp .Beyond Power Driver Modules Powerex, Inc. PM75RSK060 ,we also offer AOZ5517QI, FSB50325A, FSB50550A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.