PM7032S-3R3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM7032S-3R3M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 2.2A 28 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case/Size Code :
Mount :
Surface Mount
Height :
3.2mm
Current - Saturation :
2.2A
Inductance :
3.3μH
Shielding :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Max DC Current :
2.4A
Current Rating :
2.4A
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.276Lx0.276W 7.00mmx7.00mm
Type :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Q Factor :
16
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Number of Functions :
1
Published :
Test Frequency :
100kHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
16 @ 7.96MHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Series :
PM7032S
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
27mOhm Max
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Datasheets
PM7032S-3R3M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD