PM7032S-330M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM7032S-330M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 760MA 200MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating :
760mA
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Current - Saturation :
860mA
Height :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PM7032S
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Shielding :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Ferrite
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max DC Current :
760mA
Q @ Freq :
23 @ 2.52MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
100kHz
Size / Dimension :
0.276Lx0.276W 7.00mmx7.00mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Published :
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Inductance :
33μH
Datasheets
PM7032S-330M-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD