PM528S-680-RC
Mfr.Part #
PM528S-680-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 68UH 620MA 350MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e2
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
Number of Functions :
1
Test Frequency :
100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Current - Saturation :
560mA
Mount :
Surface Mount
Shielding :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Material - Core :
Ferrite
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR
Tolerance :
±30%
Size / Dimension :
0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Max DC Current :
520mA
Series :
PM528S
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
620mA
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Q @ Freq :
8 @ 2.52MHz
Depth :
5.7mm
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Type :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Inductance :
68μH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
PM528S-680-RC
PM528S-680-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD