PM528S-101-RC
Mfr.Part #
PM528S-101-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 100UH 450MA 480MOHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Type :
Wirewound
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±30%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Shielding :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Published :
Current Rating :
450mA
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
480mOhm Max
Test Frequency :
100kHz
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Case/Size Code :
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Q @ Freq :
8 @ 796kHz
Max DC Current :
420mA
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Package / Case :
Nonstandard
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
3mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductance :
100μH
Number of Functions :
1
Series :
PM528S
Depth :
5.7mm
JESD-609 Code :
e2
Size / Dimension :
0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
Datasheets
PM528S-101-RC
PM528S-101-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD