PM4548.472NLT
Mfr.Part #
PM4548.472NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 5.5A 50 MOHM SMD
Stock
373
In Stock :
373
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
100 kHz
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Application :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
4.7μH
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Saturation :
9A
Product :
Power Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Power Inductors - SMD
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Self Resonant Frequency :
Saturation Current :
9 A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
5.5A
Brand :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Core Type :
Molded
Tolerance :
±20%
Series :
PM4548.XXXNLT
Package / Case :
Nonstandard
Width :
6.9 mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Product Type :
Fixed Inductors
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Diameter :
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Supplier Device Package :
Features :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Current - Saturation (Isat) :
9A
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.299Lx0.272W 7.60mmx6.90mm
Qualification :
AEC-Q200
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Pulse
Length :
7.3 mm
Material - Core :
Frequency - Self Resonant :
Height :
2.4 mm
Datasheets
PM4548.472NLT
Pulse Electronics PM4548.472NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD