PM450CLA060
Mfr.Part #
PM450CLA060
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Power Module
Datasheet
Download
Description
MOD IPM L-SER 6PAC 600V 450A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
Mounting Type :
Chassis Mount
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Min Operating Temperature :
-20°C
Package / Case :
Power Module
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Configuration :
3 Phase
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Intellimod™
Pbfree Code :
yes
Voltage - Isolation :
2500VDC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
13.5V
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
36
Max Operating Temperature :
150°C
HTS Code :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Published :
Supply Voltage :
15V
Current :
450A
Mount :
Screw
Type :
IGBT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
16.5V